Заміна фото у паспорті. Процедура і поради адвоката

У цій статті адвокат розгляне всі важливі питання, що стосуються заміни фото в паспорті, а саме: недійсність паспорта у разі пропуску строку для вклеювання фото, терміни вклеювання фото в паспорт, вимоги до фото на паспорт, документи, які необхідно подати для вклеювання фото а також відповімо на питання, куди подавати ці документи. У кінці статті наводиться інформація про порядок заміни фото в дозволі на проживання.

Паспорт недійсний?

Як відомо, фото в паспорті підлягає заміні (вклеювання) по досягненню 25-ти і 45-ти річного віку. Так, на останній сторінці паспорта кожного громадянина України є витяги з Положення про паспорт громадянина України (затв. Постановою ВРУ 26.06.1992 р. № 2503), згідно з яким «у паспорт при досягненні громадянином 25 – і 45-річного віку вклеюються фотографії, які відповідають її віку. Паспорт, в якому не вклеєні такі фотографії при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним ».

 

Що ж означає «недійсність» паспорта?

Це означає, що з таким паспортом не можна здійснювати банківські операції, видавати доручення, укладати договори, голосувати і т.п. – Тобто, не можна вчиняти жодних юридично значимих дій. У зв’язку з цим рекомендуємо Вам, якщо ви збираєтеся укладати договір з кимось, перевірити, серед іншого, наявність фотографії, відповідної віку, в паспорті вашого контрагента. В іншому разі договір, де одна з сторін діяла на підставі недійсного паспорта, може бути визнаний недійсним.

 

Терміни вклеювання фото в паспорт

Згідно з п. 18 Положення про паспорт, для вклеювання нових фотографій в паспорт громадянин подає документи і фотографії не пізніше одного місяця після досягнення відповідного віку. Таким чином, вищезгадана грізна норма про недійсність паспорта має одну особливість – після досягнення 25 – або 45-річного віку у вас є один місяць для звернення до паспортного столу за вклеюванням фото, і впродовж цього місяця Ваш паспорт залишається дійсним.

Однак, в будь-якому випадку, затягувати зі вклейкою фото в паспорт не рекомендуємо – так, за несвоєчасну заміну фото в паспорті передбачено штраф (заміна буде вважатися несвоєчасної, якщо ви звернетеся за нею після закінчення одного місяця з моменту досягнення відповідного віку) в розмірі від 17 до 51 грн. (Ст. 197 Кодексу про адміністративні правопорушення).

З іншого боку, поспішати з заміною фото в паспорті і звертатися за заміною фото раніше терміну теж не слід – так, згідно з роз’ясненням МВС України (лист № 5494/РД від 13.04.2006 р.), якщо громадянин з будь-яких причин подав заяву про видачу паспорта хоча б за один день до досягнення 25 або 45 років, фото в паспорті не буде відповідати вимогам до фотографії, яка повинна бути вклеєна в 25 або 45 років. У такий паспорт протягом одного місяця має бути вклеєна фотографія, що відповідає віку громадянина, інакше паспорт буде вважатися недійсним.

Пояснимо на прикладі. Припустимо, якщо напередодні свого 25-річчя Ви змінили прізвище і отримали у зв’язку з цим новий паспорт, то, згідно з цим роз’ясненням МВС, після досягнення 25 річного віку Вам обов’язково потрібно буде вклеїти відповідне фото у паспорт – незважаючи на те, що зовсім недавно ви отримали новий паспорт, де розміщена Ваша нова фотографія.

Вимоги до фото в паспорті

Згідно з п. 3 Порядку оформлення і видачі паспорта, до фотографій для паспорта встановлені наступні вимоги:

– Розмір 3,5 х 4,5 см;

– Фотографії повинні бути виконані з одного негативу;

– Особа має бути зображеною виключно анфас;

– Без головного убору;

– Фотографії повинні бути виготовлені на тонкому білому або кольоровому фотопапері без куточка;

– Для громадян, які постійно носять окуляри, обов’язково фотографування в окулярах.

 

Документи, що подаються для вклеювання фото

Згідно з п. 14 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (затв. наказом МВС України від 15.06.2006 р. № 600), для вклеювання фото в паспорт за віком подаються такі документи:

-Паспорт;

-Дві фотографії розміром 3,5 х 4,5 см, відповідні досягнутому віком.

– У разі, якщо заміна фото в паспорті проводиться несвоєчасно, в паспортному столі можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення і вимагати сплати штрафу за прострочення вклеювання фото – тоді необхідно буде також надати квитанцію, яка підтверджує оплату штрафу.

Надання будь-яких інших документів не передбачено.

Куди подавати паспорт для вклеювання фото

За загальним правилом документи для вклеювання фото в паспорт слід подавати за місцем проживання через працівників житлово-комунальних служб, обслуговуючих Ваше місце проживання (п. 4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України). Однак, пряме звернення громадянина до органів МВС з заявою про вклеюванні фото в паспорті (минаючи ЖЕК) також не заборонено законодавством.

 

Ще один нюанс, який слід враховувати – якщо Ви отримували паспорт в одному місті, а на момент настання 25 – або 45-річного віку проживаєте в іншому – Вам не потрібно повертатися в місто, де паспорт був виданий, щоб вклеїти фотографію; це повинні зробити органи МВС за місцем вашого поточного проживання. Така можливість прямо передбачена п. 14 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України).

Згідно з п. 12 Положення про паспорт, вклеювання до паспорта нових фотографій здійснюється паспортним столом у 5-денний термін. Таким чином, якщо в паспортному столі Вам пропонують прийти і отримати Ваш паспорт через два тижні після того, як Ви здасте документи, можете сміливо вимагати дотримання п. 12 Положення та видачі вам паспорта в 5-денний термін.

Заміна фото в дозволі на проживання

Окремо слід зупинитися на питанні заміни фото в посвідченні на право постійного проживання, більш відомому як “вид на проживання”. У багатьох володарів виду на проживання виникають проблеми з цим моментом – оскільки ВВІРи належної ра’яснітельной роботи не ведуть, і необхідність заміни фото виявляється для багатьох несподіваним і несвоєчасним “сюрпризом”. Давайте ж з’ясуємо цей момент.

Згідно з пунктом 8 Порядку оформлення і видачі посвідчення на право постійного проживання (затв. постановою КМУ від 26.12.2002 р. № 1983), при досягненні особою 25 – і 45 – річного віку посвідчення на право постійного проживання (тобто, вид на проживання) підлягає заміні (обміну).

Таким чином, вклеювання фото в вид на проживання за віком здійснюється шляхом заміни самого виду на проживання.

Терміни та порядок проведення заміни виду на проживання законодавство окремо не встановлює. Тому на практиці заміна ВНЖ проводиться в терміни, аналогічні термінам заміни паспорта для громадян України (див. вище). За аналогією з заміною фото в паспорті, за прострочення заміни ВНЖ застосовується штраф.

Що стосується документів, які подаються для обміну посвідки на проживання при досягненні особою 25 – і 45-річного віку, то, як правило, в ОВІР подаються:
-Заява про обмін посвідчення на право постійного проживання (бланк видадуть в ОВІРі);

-Копія паспорта; Довідка з ЖЕКу;

-Копія та оригінал посвідчення на право постійного проживання;

-Квитанції про оплату державного мита та послуг служби ВГІРФО, або оригінал і копію документа про звільнення від сплати держмита;

-Дві фотографії розміром 35х45 мм;

-Довідка про наявність чи відсутність судимості.

 

І наостанок – один маловідомий факт про паспорт

Згідно з п. 23 Положення про паспорт, забороняється вилучення паспорта у громадянина, в тому числі – забороняється прийняття паспорта в заставу. Таким чином, практика багатьох наших установ (особливо широко поширена ця практика в бібліотеках) щодо прийняття паспорта в заставу в обмін на що-небудь є незаконною (більш того, за таку практику встановлено штраф у розмірі до 51 грн.). Відповідно, віддавати паспорт у заставу чи ні, – вирішувати виключно Вам, вимагати від Вас цього згідно з Положенням не мають права.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *