Контрабанди між ЛДНР та Україною не існує

Україні слід ухвалити Закон про окуповані території, де перелічити населені пункти Донбасу, з якими повністю припиняється обмін товарами. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту інтернет-видання «Информат» розповів експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко.

Експерт вважає заяву секретаря РНБО Олександра Турчинова про те, що повна блокада окупованих територій Донбасу допоможе подолати контрабанду некоректною і підкреслює, що в даному питанні слід правильно визначитися з термінами.

«Контрабанда» — це переміщення незаконних товарів через державний кордон. І ніяк інакше. Між Україною та «ДНР» та «ЛНР» не існує державного кордону. Отже, юридично це не контрабанда. Це можна назвати «незаконне переміщення товарів», оскільки це митна територія України. Донецьк, Луганськ, Харків, Запоріжжя – це все митна територія України. Крапка. А ось доставка гуманітарного конвою з Росії в Донецьк – ось це точно контрабанда», — переконаний спеціаліст.

Наступним кроком, на думку експерта, слід ухвалити Закон про окуповані території, в якому чітко зазначити, що це тимчасово окуповані території і що з ними припиняється будь-який товарообіг. А якщо з ними припиняється товарообіг, тоді будь-яке переміщення товарів є незаконним і тоді на законних підставах ці речі можна конфісковувати.

Водночас експерт підкреслив, що припинення обміну товарами з ОРДЛО, негативно відіб’ється на економіці та діяльності українських підприємств.

«75% економіки України перебуває в «тіні» і це теж частина тіньового потоку, який, тим не менше, створює тіньовий ВВП. На добробуті людей це відіб’ється погано, але якщо ми хочемо колись повернути ці території до складу України і ввести їх в правове поле, доведеться жертвувати саме цим», — вважає експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика».

Спеціаліст також не вважає, що для вирішення проблем з окупованими територіями, слід застосовувати досвід Хорватії, про що сказав Олександр Турчинов. Експерт переконаний, що достатньо ухвалити законопроект про тимчасово окуповані території, де вже присутня норма про неприпустимість переміщення товарів через лінію розмежування.

«В діючому законодавстві прописаний статус окупованих територій, але їх формулювання незавершене – слід визнати ці території окупованими Росією. Ось це в законодавстві відсутнє. Якщо ми це визнаємо, тоді у нас і виникне підстава для застосування терміну «контрабанда». Просто це слід юридично правильно розписати», — підсумував Костянтин Матвієнко.

Нагадаємо, в п’ятницю, 16 грудня, секретар Ради Національної безпеки і оборони (РНБО) Олександр Турчинов заявив, що єдиний спосіб перемогти контрабанду на Донбасі – повністю припинити обмін товарами з окупованими територіями.